KRONIKA Bunkráku 2019

Den první - 29. června 2019, sobota
Den druhý - 30. června 2019, neděle
Den třetí - 1. července 2019, pondělí
Den čtvrtý - 2. července 2019, úterý
Den pátý - 3. července 2019, středa
Den šestý - 4. července 2019, čtvrtek
Den sedmý - 5. července 2019, pátek
Den osmý - 6. července 2019, sobota
Den devátý - 7. července 2019, neděle
Den desátý - 8. července 2019, pondělí
Den jedenáctý - 9. července 2019, úterý
Den dvanáctý - 10. července 2019, středa
Den třináctý - 11. července 2019, čtvrtek

 

Den první - 29. června 2019, sobota

Dnešního dne ve 13.00 byl oficiálně zahájen tábor Bunkrák 2019 s názvem "Commandos 1940-1945". Vojáci se seznámili s okolím kasáren, povečeřeli boloňské špagety a po večerním nástupu se vydali nocovat na záložní stanoviště. Noc by měla být teplá a suchá.

 

Den druhý - 30. června 2019, neděle

Celonoční pobyt mimo kasárna byl vzhledem k velmi teplému počasí pro všechny velmi příjemný a tak se všichni ihned po snídaní s chutí vrhli do přezkoušení zbraní a cvičných střeleb.

Po obědě (knedlo, vepřo, zelo) a poledním klidu se děti pod vedením kapitána Pavla ponořili do základů zdravovědy, a to jak teoretické tak praktické části. Všichni praktickou zkoušku zvládli.

Po večeři a večerním nástupu byli všichni rozděleni do sedmi specializací - zdravověda, příprava stravy, odstřelovač, přežití, šifrování, maskováni a orientace, následně byly specializace zahájeny.

 

Den třetí - 1. července 2019, pondělí

Dnešní den začal rozcvičkou na takzvané opičí dráze, kde každý člen jednotky musel prokázat svou fyzickou zdatnost.

Dopolední zaměstnání probíhalo v duchu základů práce s mapou, určování světových stran a projití trasy podle orientaních bodů.

Po obědě se prapor věnoval výcviku přežití (stavba přístřešků, ohnišť atp.), každá rota měla za úkol jeden takový nouzový přístřešek postavit. Během odpoledne se okolo tábor prohnala bouřka, lehce sprchlo a trochu se ochladilo. Večerní nástup probíhal díky počasí v jídelně a po nástupu byl promítán film. Bouřky, kroupy a přívalové deště nás minuly, všichni jsme v pohodě.

 

Den čtvrtý - 2. července 2019, úterý

Probudili jsme se do chladného a trochu deštivého rána, kdy rozcvička probíhala po jednotlivých rotách. Po snídani a nafasování zbraní se roty vydaly na střeleckou a taktickou přípravu.

Po obědě a poledním klidu se roty připravily na první větší bojovou akci a to Záchranu raněného. Všechny roty úkol splnily a raněného bezpečně dopravily na základnu.

Po večeři a nástupu bylo osobní volno, v jehož rámci se hrál fotbal.

 

Den pátý - 3. července 2019, středa

Dnešek byl zahájen ranní rozcvičkou celého praporu za zvuku hudby. Zpestřením rozcvičky byla letecká ukázka letadla US Army z druhé světové války Stearman pilotovaného jedním z rodičů našich vojáků.

Dopolední program byl věnován stavbě a vylepšení opevnění pro nadcházející odpolední bitvu.

Odpolední bitva byla velmi náročná, bojovali proti sobě všichni vedoucí a všechny děti. Bitva byla náročná, ale ani vedoucí a při změně stan ani děti opevnění nedobyly.

Na večerním nástupu byla ze strany majora Pavla odpolední bitva vyhodnocena a nejzasloužilejší vojáci byli odměněni. Následovalo osobní volno.

 

Den šestý - 4.července 2019, čtvrtek

Ráno byla jednotka přepadena, hlídka přemožena a velení eliminováno. Všichni vojáci byli útočníky vzati do zajetí a museli plnit jimi stanovené úkoly. Rozcvička proběhla v režii útočníků, z nichž se následně vyklubala spřátelená jednotka britské armády, která přijela zpestřit dětem chvíle na táboře.

Po snídani celý prapor vyrazil na rekognoskaci pohraničního opevnění. Oběd si budou jednotky vařit vlastními silami mimo základnu.

Rekognoskace probíhala převážně v lesnatém terénu protkaném mnohými potůčky a potoky, které musela naše jednotka překonávat. Přední odborník z oblasti bunkrologie Ivan, zvaný též Betonový maniak, přednesl několik odborných přednášek na téma jednotlivých objektů.

Okolo 13-té hodiny jednotka dorazila k pevnostnímu muzeu Klášter II, kde si z dovezených surovin uvařila vynikající kotlíkový oběd. Po obědě a návštěvě muzea jednotka vyrazila přes Pomezí a hrad Landštejn zpět do tábora. Zde na ně čekala sladká tečka v podobě palačinek s marmeládou a banánu. Večer následovalo osobní volno.

 

Den sedmý - 5.července 2019, pátek

Páteční den začal posunutým budíčkem a bez rozcvičky. Po snídani jsme obdrželi rozkaz od velitelství pozemních sil uskutečnit co nejdříve nájezd na přístavní město Dieppe. Z tohoto důvodu byl dopolední program věnován přípravám a takzvanému suchému nácviku vylodění. Odpoledne proběhlo vylodění. Operace byla úspěšná a zjistili jsme, že protivníkovo opevnění jsme schopni překonat.

Po večením nástupu probíhaly opětovně specializace, z nichž přinášíme několik fotogafií.

 

Den osmý - 6.července 2019, sobota

Sobota nám přinesla další bojový úkol - zničit továrnu na tzv. těžkou vodu v Norsku a tím znemožnit Německu výrobu atomové zbraně. Z důvodu utajení se každá rota k cílovému shromaždišti přesouvala po vlastní trase za použití navigace pomocí azimutu a kontrolních bodů. Jednotky se cestou setkávaly s nepřítelem nebo domorodci.

Po shromáždění všech jednotek následovala kontrola zbraní a výstroje, výdej jídla a odpočinek.

Po odpočinku roty vyrazily ke splnění cíle mise - zničení továrny. Mise byla úspěšná, továrna byla zničena a vojsko se řádně a beze ztrát vrátilo na základnu. Rozdání specializací proběhlo u večerního táborového ohně.

 

Den devátý - 7.července 2019, neděle

Neděle je věnována sportovnímu dni velitele praporu.

Den desátý - 8.července 2019, pondělí

V pondělí probíhala mise Stirling, jejímž cílem bylo zničení letiště a zajmutí velitele Africakorps generále Rommela. Při přípravách bylo vybudováno letiště a vlastní letadlo. Odpoledne byl zůročen dopolední suchý nácvik a jednotky Commandos letiště zničily. Úkol zajmout generála Rommela splněn nebyl.

Den jedenáctý - 9.července 2019, úterý

V úterý obdrželo velení praporu rozkaz účastnit se akce s krycím názvem Claymore. Úkolem této akce byl přepad zásobovacího místa nepřítele a tím znemožnit jeho operace. Při přepadu jsme zajistili šifrovací přístroj Enigma, ale nepřátelskou loď se nám potopit nepodařilo. Bude zapotřebí zintenzivnit náš výcvik.

Den dvanáctý - 10.července 2019, středa

Informace o akci, která proběhla ve středu, byly natolik tajné, že je bylo možné uvolnit až v současné době. Prapor měl osvobodit významné zajatce nepřítele z hradu Colditz. Díky přípravě a výcviku akce skončila úspěchem s minimálními ztrátami.

Den třináctý - 11.července 2019, čtvrtek

Dnešní den byl odpočinkový a nesl se ve znamení výpravy po historických pamětihodnostech Pomezí a hrad Landštejn.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

 

ts