KRONIKA Bunkráku 2013 aneb Mise Andromeda - přísně tajné!

Den první - neděle 30.6.2013
Den druhý - pondělí 1.7.2013
Den třetí - úterý 2.7.2013
Den čtvrtý - středa 3.7.2013
Den pátý - čtvrtek 4.7.2013
Den šestý - pátek 5.7.2013
Den sedmý - sobota 6.7.2013
Den osmý - neděle 7.7.2013
Den devátý - pondělí 8.7.2013
Den desátý - úterý 9.7.2013
Den jedenáctý - středa 10.7.2013
Den dvanáctý - čtvrtek 11.7.2013
Den třináctý - pátek 12.7.2013
Den čtrnáctý - sobota 13.7.2013
Den patnáctý - neděle 14.7.2013

 

Den první - neděle 30.6.2013

Letos nám tábor začal rozřazovacími testy. Hned po rozloučení s rodiči naši bunkráci vybíhali na trať. Nejvíce se asi líbila střelba z airsoftových zbraní.

Vlajka našich specialistů už zase hrdě vlaje.
Po večeři (výtečných zapečených těstovinách) přišlo víceméně očekávané nocování pod širákem na oddílových místech...

 

Den druhý - pondělí 1.7.2013

Hurá - všichni přežili!
Chvíli před (salámovou) snídaní se všechny čtyři oddíly (tým A, B, C a tým speciálních operací) vrátily ve zdraví a pohodě z nocování v lese. Byla docela chladná noc, takže si všichni určitě zaslouží velikánskou pochvalu!

Pondělním tématem dne bylo "NAJÍT A ZNEŠKODNIT".
Dopoledne týmy sbíraly informace, plnily úkoly a získávaly kousky mapy, ve které byly zakresleny pozice nepřátelských jednotek.

 

K obědu byly přírodní kuřecí medailonky s rýží a omáčkou.
Na konci poledního klidu došlo ke zvláštní události - byl spáchán pokus o atentát na vrchního velitele Tatíčka! Nepřátelé zaútočili!

Nepřítel byl rychle zpacifikován. Ale tohle jsme si přece nemohli nechat líbit...

Proto bylo rozhodnuto podle složené mapy nepřátelská hnízda lokalizovat a zneškodnit. Týmy vyrazily do svého prvního boje a úspěšně jej zvládly. Nepřátelé byli přepadeni a zlikvidováni.

Po lítém boji si všichni zasloužili vydatnou večeři - jahodové knedlíky naší kuchařky Katky byly opět velkým gastronomickým zážitkem. Jen se po nich zaprášilo. :-)
Po večerním nástupu si všichni uklízeli na svých ubikacích a všechny týmy se před spaním postupně osprchovaly.

 

Den třetí - úterý 2.7.2013

Dnešní den byl věnován mapám, topografii, buzolám, kompasům, azimutu, mapovým značkám a tak podobně.
Po vydatné snídani - vajíčkové pomazánce - se dopoledne všichni bunkráci učili všechno potřebné, aby po poledním klidu mohli po dvojicích absolvovat speciální topografický závod.

K obědu byla rajská omáčka s karbenátky a vřetýnky.

16:20 hod.
Topografický závod je v plném proudu a nečekaně přišla dešťová přeháňka! Naštěstí žádná bouřka, jen se naši malí topografové patrně při běhu v tom teple trochu osvěžili... K večeři nás čeká rizoto.

Po večeři a nástupu, kde byl vyhlášen vítězný tým topografického závodu a to tým A, bylo "blbací" volno - někdo trénoval boj zblízka, někdo hrál fotbal, někdo si házel s létajícím talířem, někdo si četl a odpočíval (máme zde příruční tématickou knihovnu), jiní se spolu prostě bavili. A tak si všichni po náročném dni dle svého odpočinuli...


Den čtvrtý - středa 3.7.2013

Ráno jsme zjistili další mimořádnou událost - v noci se něco stalo. Zjistilo se, že nám nějaké neznámé síly ukradly komunikátor a dospělí teď dětem nerozumí. Museli najít společnou šifrovací řeč a tou se spolu dnes dorozumívají... Ale komunikátor nebyl to jediné, co se ztratilo. Úplně zmizel i jeden z bunkráků z týmu C - Jindra! Vypadá to, že ho unesli mimozemšťané... 
Dnes byla k snídani vánočka, k obědu řízky. 

14:17 hod.
Právě skončil polední klid. Venku svítí sluníčko, ale... Víme, že se k nám blíží bouřky - měly by nás podle radar.bourky.cz jen tak olíznout... Doufejme, že to tak bude, protože nás opět čeká náročné odpoledne v terénu. Jedna polovina absolvuje horolezecký výcvik a druhá bude šifrovat, abychom získali zpět komunikátor. Po svačině se vystřídají.

16:37 hod.
Zatím se nám bouřky vyhýbaly, ale teď to vypadá, že se na nás něco žene. Po svačince ("jahodovém dortíčku" - perníčku) byl s ohledem na blížící se buřinu upraven program. Nemusíte o nás mít žádný strach. :-)

 

Den pátý - čtvrtek 4.7.2013

Dnes jsme byli na výletě v Jindřichově Hradci. Budíček byl výjimečně v 6 ráno, abychom stihli snídani (párky) a autobus. Vše jsme zvládli, a tak jsme dnes vzali útokem jindřichohradecké obchody a hlavně místní armyshop. Nejvyšší popularitu si získaly speciální masky na airsoft...


Oběd jsme měli v pizzerii Padrino - šunkovou pizzu.

Pak jsme jeli úzkokolejkou (vlastním vagónem) do stanice Hůrky.

Tam na nás čekaly nabalené batohy (připravili jsme si je včera večer), se kterými jsme vyrazili směr Klášter, kde v tuto chvíli nocujeme v lese.

Dnes by měla být teplá noc a nemělo by ani nic moc pršet, tak držte pěsti. A i kdyby - jsme vybaveni plachtami, takže bychom nezmokli.
A co jsme měli tahle v terénu k večeři? Oblíbená vojenská "kádéčka" s chlebem a uvařili jsme si čaj. Tak dobrou teplou a suchou noc. :-)

 

Den šestý - pátek 5.7.2013

Tak nám to vyšlo - ani v noci, ani přes den nám žádný déšť nezkomplikoval program. Noc byla navíc zatím nejteplejší ze všech, co tu jsme. Ještě kdyby nekousali komáři a podobná havěť, bylo by to ideální...
Po snídani si všichni sbalili ležení a přesunuli se k bunkru - muzeu kousek od obce Klášter. Tam se fasovala voda a svačinka - tatranka.

Poté proběhla návštěva muzea a po ní naši bunkráci vyrazili do terénu. S plnou polní putují zpět do tábora, aby po cestě plnili různé bojové úkoly (např. stavění nouzového přístřešku, přenášení barelů s vodou nebo zdolávání "hory"), při kterých získávají potřeby na uvaření oběda - těstovin s hovězím masem z vojenských KDček. Součástí KD je i paštika, ta byla k snídani.

Je 17:17 a bunkráci by se za chvíli měli začít objevovat zpátky v táboře. Dnes je posunutá večeře na 19tou hodinu - budou plněné knedlíky se špenátem.V cíli! Všichni se ve zdraví vrátili. Nutno říct, že dostali pěkně zabrat. Ušli za dva dny sice asi jen 12 kilometrů, ale v docela teplém až dusném počasí a s plnou zátěží to pro mnohé byl "silný zážitek"... (Především pro ty, kdo přes rok většinou hodně sedí za počítačem a na pohyb moc nejsou zvyklí.)
Večer se všichni osprchovali a ještě před oficiální večerkou někteří už pěkně pochrupovali... :-)


Den sedmý - sobota 6.7.2013

Dnes máme den zdravovědy.
A když zdravověda, tak byla i "zdravá" snídaně - cereálie, mléko, jogurt... Nutno říct, že tato snídaně měla u bunkráků až nečekaně velký úspěch. :-)
Dopoledne jsme se na sedmi stanovištích učili správnému postupu při ošetření různých typů zranění nebo řešení nějakých zdravotních problémů.
Teď je oběd - kuře na paprice s těstovinami. Po poledním klidu, pokud se nezhorší počasí, budeme zachraňovat sestřeleného a zraněného pilota a dojde opět k jakémusi nepřátelskému únosu...

17:40 hod.
Blíží se večeře (francouzské brambory) a podle radaru taky pěkná bouřka. Odpoledne jsme si po dvou skupinách vyzkoušeli kladkostroj a bojovali s mimozemšťany. Po svačince - melounu - jsme se vystřídali.

 

19:34 hod.
Bouří kolem nás už dobrou půlhodinu (vcelku lehce), už i prší. Část bunkráků ode dneška zahajuje výcvik sebeobrany, ostatní teď večer budou mít hry v jídelně nebo odpočinek na ubikacích. Minulá noc byla hodně teplá, až se hůř spalo - dnes to bude díky dešti určitě příjemnější.
Všichni už se těšíme na zítřek - ten se celý ponese ve znamení střeleb.

 

Den osmý - neděle 7.7.2013

Když neděle, tak budíček o hodinu později, tedy v 8:00. Každý den nás mimochodem budí Hymna Zelených baretů. K snídani dnes byla rybičková pomazánka.
Po snídani vyrazily týmy na svou pouť po několika střeleckých stanovištích. Na každém se cvičí něco trochu jiného, jiný způsob střelby, z jiné zbraně - musíme být připraveni na vše a nemůžeme vědět, jaká zbraň bude na nepřátelskou sílu účinkovat... A tak se cvičí minometná a dělostřelecká palba (samozřejmě improvizovaná), střelba ze vzduchovky na terč, střelba z airsoftové odstřelovací pušky s optikou na teroristu s rukojmím, střelba na plechovky atd.

Odpoledne bude cesta po dalších stanovištích pokračovat a navíc nás má navštívit z loňska známá střelnice Buffalo Bill, kde se střílí z paintballových zbraní gumovými kuličkami.
K obědu bude holandský řízek a šťouchané brambory.

Střelnice přijela a letos v inovované mobilnější podobě. Navíc se střílelo na komáry (na terčích byli parádní stylizovaní hmyzáci), takže se mnozí trefovali s ještě větší vervou, protože dohryzaní jsme letos všichni kvalitně. Zrovna zde se prokázalo, že věk ani výška v některých disciplínách nehrají roli - zvítězil Honza Smrž se 17 trefami z možných 25, na druhém místě byl Max Vianso se 16, pak až byli větší kluci - Ríša Zbirovský a Vojta Zelený. A v týmovém porovnání zvítězil těsně, ale přece poprve tým B! Gratulujeme!

Střelnice byla jedním ze tří odpoledních stanovišť - ještě se také dobýval bunkr a házelo granátem do dálky.

K večeři byly boloňské špagety a po ní se zase hrály hry, fotbálek a byla druhá lekce sebeobrany, ze které prý některé poněkud bolel zadek - učili se na něj padat. :-)

 

Den devátý - pondělí 8.7.2013

Dnes je den táboření a práce s ohněm. Celé dopoledne se po týmech všichni učí, jak si správně zabalit batoh (což prozatím mnohým dělalo problémy), jak a kde správně tábořit, typy ohnišť, jak rozdělat oheň a co a jak si uvařit v přírodě... Což naznačuje, jaká je dnes čeká večeře... .-)

K obědu dnes bylo kuře s rýží a bohužel bylo hned poznat, že má dnes naše kuchařka Katka dovolenou... Už jsme si zvykli na nejvyšší kvalitku. :-) O hladu ale samozřejmě nikdo není.
Odpoledne čekají bunkráky "ohnivé hry", což zní hrozivě, ale realita bude bezpečná a věříme že zábavná...
Jak jsme již naznačili, večeři si bude každý tým vařit sám na svém oddílovém místečku - a bude to buřtguláš.

Po svačině najednou začala ječet siréna a dozvěděli jsme se, že za 10 minut bude na naši základnu nálet. Proto si všichni museli během 10ti minut sbalit včetně spaní a odejít na svá oddílová místa. Už při odchodu byly slyšet první rány - nálet skutečně přišel... Pak si tedy na svých místečkách uvařili buřtguláš a postavili přístřešek na spaní. Někteří stavěli i něco více:

Ale nakonec byl poplach odvolán, a tak se všichni kolem desáté hodiny večerní vrátili na ubikace a v lese nakonec nespali.

 

Den desátý - úterý 9.7.2013

Dnes jsme zahájili meziplanetární výcvik. Dopoledne jsme se ze zprávy z velitelství dozvěděli (po šunkové snídani), že budeme nasazeni v meziplanetárním prostoru a to s cílem najít a zneškodnit pašerácké konvoje, kterými nepřátelské síly zásobují své základny na okolních planetách. Připravují útok na planetu Zemi - a nejen na ni... A tak se všichni oblékli tak, aby přežili v absolutní nule (přiměřeně na běhání v lese - dlouhý rukáv, dlouhý noháv) a vyrazili do boje... Účastní se dokonce speciální agenti - muži v černém, akorát že v našich podmínkách nemají obleky a jde spíše o muže v hnědém... .-)

K obědu nás čeká vepřo-knedlo-zelo, k svačině ovoce - jablko.
Odpoledne nás čeká boj o oblast 50 (protože právě tam dojde k objevení nepřátelské mimozemské lodi). Po svačině pak budeme trénovat průlet meteorickým rojem...

17:57 hod.

Tak boj o oblast 50 byl naštěstí jen cvičný, ale i tak to byl boj velký. :-) Každý byl jakoby malým bojovým vesmírným plavidlem a měl na zádi přívodní hadici (kousek krepáku). Úkolem bylo nepříteli odtrhnout hadici a vyřadit ho tak z boje. Nepřítel však postupoval stejně, takže v konečném efektu se vlastně všichni vrhali na všechny. Ukázala se ale i strategie, bojová taktika týmů a hbitost některých jednotlivců. Jinak pro vysvětlenou - Američané mají svoji tajnou oblast 51, my máme přísně tajnou oblast 50... .-)Jinak počasí nám stále přeje (honem zaklepat). po svačince - jablku - výcvik pokračoval. Nakonec zrovna nelétaly meteority, ale zato jsme museli překonávat vetřelčí sliz, fuj... Po návratu byl k večeři chleba s vepřovým masem a k tomu dnes speciélně dávka tekutých vitamínů - džus.

Večerní nástup se nesl ve znamení dvojité dávky pošty (i ze včerejška) a vyzdvižení velkého úspěchu Adama Bakuse, který se umístil v dopolední bojové meziplanetární hře na úžasném 3. místě. Strčil tak do kapsy všechny větší a starší kadety. Gratulujeme!
(Večerní nástup bývá vždy ve slavnostním - v bunkráckých tričkách.)

 

Den jedenáctý - středa 10.7.2013

Dnes po ránu se zničehož nic opět rozezvučela poplašná siréna. Události pak dostaly rychlý spád - všichni se začali honem balit na velkou bojovou výpravu. Postupně se jednotlivé týmy připravily k odchodu a vyrazily...

  

Jsou cca 2-3 km od tábora a budují si své základny, ze kterých budou vysílat své průzkumníky a vyrážet do boje, a které si budou střežit a hájit... Na základnách si budou sami vařit, potřebami na vaření a vodou jsou průběžně zásobováni. Počasí vypadá nadějně, tak držte pěsti, aby všichni všechno ve zdraví a pohodě zvládli. :-)

 

Den dvanáctý - čtvrtek 11.7.2013

V noci kolem nás prošla bouřka. Věděli jsme o ní předem, všichni byli náležitě pod plachtami a přístřešky, takže jsme jen přečkali asi dvouhodinový déšť. Bylo zajímavé poslouchat vzdálené hřmění, záblesky oblohy v korunách stromů a jejich komíhání ve větru... Zima nebyla. Na bojovku se nám oproti předešlým dnům trochu ochladilo, je polojasno, neprší, takže dá se říct ideální počasí.

 

Bunkráci setrvávají na svým týmových základnách. Po celý den probíhaly boje, přerušené jen přestávkami na vaření oběda (dnes rizoto) a večeře (lunchmeat). Týmy v boji přicházejí "o životy" a původně měly mít  možnost si životy při jejich vyčerpání doplnit. Všichni ale bojují natolik strategicky nebo šikovně, že si životy statečně hájí, a tak ani stanoviště na doplňování životů nakonec nebylo třeba zřizovat. Součástí hry je jistá špionáž, kdy průzkumníci musejí zaznamenávat na cizích základnách určité speciální komunikační znaky...

 

Den třináctý - pátek 12.7.2013

Noc jsme přečkali bez problémů, nepršelo, vše v pořádku. Bojování bylo ukončeno včera ve 21.00 hodin.

Dnes jsme po probuzení posnídali (paštiku s chlebem), sbalili, uklidili po ležení a vyrazili na cestu, při které na nás čeká překonávání 6metrové "propasti" po horolezecké síti, samozřejmě s plným jištěním. Jen když celý tým propast překoná, dostane se k tajné šifře, důležité pro další cestu a boj...

 

Po cestě si ještě budou vařit poslední "bojové" jídlo - vřetýnka s vepřovým masem.

Na svačinku (meloun) by již měli být bunkráci zpět v táboře. Po 3 dnech vojenské menáže v bojových podmínkách jistě všichni uvítají k večeři nudle s mákem či s tvarohem.
Po návratu budou vybalovat, odpočívat a všichni projdou sprchami. :-)

Všichni se v pořádku vrátili. Večer ještě proběhla poslední sebeobrana. Všichni kadeti za zvládnutí bojové mise obdrželi odměnu v podobě jedné věci do 30 Kč v místním Bikebaru. Většinou si děti vybíraly nanuky, pití, chipsy nebo čokoládky.

 

Den čtrnáctý - sobota 13.7.2013

Dnes byla k snídani vánočka s výborným kakaem. Po snídani jsme se vrhli na přípravu táboráku a programu k němu.
Před chvíli jsme doobědvali roštěnou s rýží a máme polední klid. Nikdo z dětí netuší, co je kromě odpoledních zkoušek čeká za překvapení...

A překvapení skutečně přišlo. Po poledním klidu Tatíček svolal nástup a na tom se objevila poměrně velká skupina různých mimozemských stvoření. Tatíček samozřejmě o této návštěvě věděl. Byli to představitelé spřátelených planet a přiletěli k nám proto, aby si mezi námi vybrali své ochránce, které si zítra na své planety odvezou. Jejich část je pro představu vyfocena zde (později se přidali ještě další):

Všichni kadeti byli vesmírné komisi jednotlivě představeni a poté předváděli na 7 stanovištích, co se na táboře naučili.

 

Nejzajímavějším stanovištěm byla střelecká bojová dráha a horolezecké stanoviště.

Videa z nástupu při příchodu vesmírné komise a hlavně ze střelecké dráhy najdete ZDE. Děkujeme rodině Bakusových za jejich zprostředkování. :-)

Uprostřed této činnosti se kadeti mohli posilnit pudinkem. Na závěr si střeleckou dráhu zkusili i vedoucí a instruktoři včetně Tatíčka.

Večeře dnes byla královská - měli jsme velký raut, na kterém nechyběla pizza (několik druhů), 3 druhy šunky, salám, sýr, zeleninové mísy, sýry, řízky, pečená krkovice, různé druhy pečiva, meloun... K pití byla místo klasické šťávy dokonce kofola.

Po večeři proběhl za účasti části vesmírné komise poslední velký nástup, na kterém proběhlo závěrečné vyhodnocení - jak soutěže v úklidu ubikací, tak celotáborové mezitýmové hry. Gratulujeme na tomto místě týmu A! Všichni obdrželi věcné ceny, za které velmi děkujeme našim sponzorům.

Je 20:35 hod. Kadeti se připravují na závěrečný táborák s programem nejen pro sebe, ale opět pro vesmírnou komisi...

Bylo téměř 23 hodin, když byl táborák ukončen a kadeti se odebrali k poslednímu nocování na táboře. Zábavný program u táboráku se vydařil především díky osobnímu nasazení šoumena Ivana Muchy, o jehož Otesánkovi se mnohým jistě i zdálo. :-) Ivan tak rozjel zábavu, že se pak u táboráku nejen zpívalo, ale i tančilo, a bavili se jak kadeti, tak vedoucí, ale hlavně vesmírná komise, která doslova pípala smíchy. :-)

 

Den patnáctý - neděle 14.7.2013

A opět přišel den poslední, kdy po marmeládové snídani následovalo dobalení, úklid a přesun do jídelny. Tam kadeti vyčkávali 11té hodiny, kdy začali přicházet zástupci jednotlivých planet, aby si vybrali a odvezli právě toho pro ně nejvhodnějšího ochránce před nepřátelskými silami...

Mimozemšťané nejrůznějších typů včetně širokého zastoupení humanoidů si tedy před polednem kadety rozebrali, a tak skončil Bunkrák 2013.

 

 

Poznámka:
Budou-li k dispozici nějaké další zajímavé fotečky, doplníme je sem. Všichni kadeti všechny fotky a videa obdrží jako vždy posléze na DVD (snad během srpna - poštou).
Prosíme mimozemšťany, kteří fotili, jestli by se s námi o své fotoúlovky podělili - můžete je poslat např. přes www.uschovna.cz nebo přímo na mail hana.maresova@gmail.com. Předem děkujeme.

 

 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

 

ts