Táborová KRONIKA Bunkráku 2010 "Od kamene k betonu"

Den první - 10. červenec 2010, sobota
Den druhý - 11. červenec 2010, neděle
Den třetí - 12. červenec 2010, pondělí
Den čtvrtý - 13. červenec 2010, úterý
Den pátý - 14. červenec 2010, středa
Den šestý - 15. červenec 2010, čtvrtek
Den sedmý - 16. červenec 2010, pátek
Den osmý - 17. červenec 2010, sobota
Den devátý - 18. červenec 2010, neděle
Den desátý - 19. červenec 2010, pondělí
Den jedenáctý - 20. červenec 2010, úterý
Den dvanáctý - 21. červenec 2010, středa
Den třináctý - 22. červenec 2010, čtvrtek
Den čtrnáctý - 23. červenec 2010, pátek
Den patnáctý - 24. červenec 2010, sobota
Den šestnáctý - 25. červenec 2010, neděle


 

Den první - 10. červenec 2010, sobota

16.00 hod.
Mezi 13 a 14tou hodinou se na základě svých povolávacích rozkazů dostavila většina mladých bunkrologů na svůj tábor. Dva chlapci jsou v tuto chvíli ještě na cestě.
Na táboře probíhá rozdělování do skupin a čet (pomocí speciálního závodu - rozřazovací bojovky), poté se bude ubytovávat a bunkráci se budou moci seznámit s nejbližším okolím tábora - stejně jako rodiče, kteří je sem doprovázeli, ale nyní již jsou samostatnými bojovými jednotkami. Mezi populární cíle patří blízký hrad Landštejn (jeho zřícenina), přehrada, koupaliště, lanové centrum, cyklostezka a in-linová dráha.

 

21.30 hod.
Děti si právě užívají uvítací táborák, na kterém se mimo jiné dozvědí první informace o celotáborové hře. Všichni, byť ještě přejezení dobrotami, kterými je vybavili doma, si výborně pochutnali na večeři - byly kuřecí řízky s bramborem.
Tímto ještě jednou děkujeme rodině Nedbalových za sponzorský pytel brambor. :-) 

 
Den druhý - 11. červenec 2010, neděle

13.45 hod.
Dopoledne děti absolvovaly dvě důležité "přednášky" - základní informace o bunkrech a o zdravovědě a první pomoci.
Po opět výborném obědě (rizoto se spoustou masa) si právě užívají poledního klidu v chatkách (při otevřených dveřích a oknech je v nich docela příjemně, lépe jak v lese, protože dnes lehce pofukuje).
Odpoledne vzhledem k horkému počasí bude koupání v blízkém přírodním koupališti - koupání nahradí původně plánované testování fyzické zdatnosti, které se posune, až bude venku příjemněji.

22.30 hod.
Vedení tábora právě začala večerní porada. Děti již jsou v chatkách a nejspíš už i všichni spí...
Odpolední koupání bylo bezva. K večeři bylo pečené kuřecí stehno s chlebem. Po večeři někteří mlsotníci již nakupovali v místním bufetku. 
Po večerním hlavním nástupu měly děti topografickou odborku s vedoucím Jirkou.

 

Více fotografií vždy najdete v sekci Fotogalerie - Fota z průběhu tábora.


Den třetí - 12. červenec 2010, pondělí

13.30 hod.
Dopoledne děti úspěšně absolvovaly odborky v maskování a v šifrování, dost je to bavilo. Večer je z těchto odborností čeká zkouška, která prověří, kdo z mladých bunkrologů je hoden stát se průzkumníkem a nosit jeho uniformu. Původně měla být zkouška již odpoledne, ale pro horké počasí bude přesunuta, až bude příjemněji. A to naštěstí dnes trochu fouká vítr, tak to vedro není tak hrozné - ale i tak se moc aktivit kromě her u vody dělat nedá.
Nyní je polední siesta a po ní tedy bude zase koupání a dnes i velké vodní míčové klání, aby si děti užily pohybu a přitom se aspoň trochu zchladily...
Zítra děti čeká výlet na zříceninu hradu Landštejna - výhodou je, že cesta vede lesem, tak by to mohlo být i docela příjemné. 

19.00 hod. 
Děti teď večer čeká bojová hra, ve které si vyzkoušejí, jak se naučily maskovat a luštit šifry. Musejí se zamaskovat (každý sám za sebe) tak, aby si jich nevšimla nepřátelská hlídka, musejí přejít "hranici", najít správné místo u správného bunkru, vyluštit šifrovanou zprávu a předat ji velení... 

 

Dnešní den byl zase ve znamení výborného jídla - ráno byly obložené chleby, k obědu uzené s bramborem, na svačinku jogurt a k večeři pizza s kuřecím masem. No s jídlem se máme jak na zámku... :-) 


Den čtvrtý - 13. červenec 2010, úterý

9.30 hod.
Děti dle plánu vyrazily na výlet - výpravu za poznáním nejstarších místních fortifikací - na zříceninu hradu Landštejna. Přes noc se velmi příjemně ochladilo a dokonce lehce prší, takže cesta je fajn.
Včerejší večerní bojovka byla zajímavá - děti se pobavily a poučily. Bohužel moc nezvládly samostatné skrývání před nepřátelskou hlídkou, ukryly se skoro všechny na jednom místě a tudíž je nepřátelé objevili, ale nakonec vše dobře dopadlo. Včetně z odmaskovacích důvodů nutného velkého koupání v místních sprchách. :-)

12.00 hod.
Mladí bunkrologové si právě užívají stánků s občerstvením na hradě Landštejně. Párek v rohlíku vítězí na celé čáře. :-) Po cestě na hrad všichni mlsali lesní jahody. Zpáteční cesta povede jinudy, aby byla taky zajímavá. Na jejím konci čeká časově posunutý oběd a po něm opět zasloužený odpočinek.

 

15.00 hod.
Tak děti již odpočívají a nabírají sílu k plnění dalších bojových bunkrologických úkolů.
Ušli 6,5 km a v hradu Landštejně měli možnost poznat středověkou pevnost (viz návaznost na podtitul tábora Od kamene k betonu...). Cestou ještě našli řadu řopíků, malých bunkrů, které před druhou světovou válkou tvořily uzávěru silnice na Landštejn. K obědu byl guláš s knedlíkem, opět vynikající.

23.00 hod.
Večer byl ve znamení táboráku, na kterém všichni dostali uniformu (triko a čepici) a psí známky. Od začátku tábora totiž sbírají body do osobního hodnocení a někteří už dosáhli tolik bodů, že se stali svobodníky - to jest byli povýšeni do první poddůstojnické hodnosti. Poddůstojníků je šest a pro jejich čest a slávu (a Vaši radost) uvádíme jejich jména: Kristián Florek, Adam Furdanič, Vojta Jirsa, Háňa Karlachová, Martin Svoboda a Jakub Šádek.
Večer pak ještě u táboráku děti soutěžily v tom, kdo nejdéle udrží oheň jen z toho paliva, co se vejde do velkého ešusu. Bylo to zajímavé - oheň udržely více jak 20 minut. 
 

Den pátý - 14. červenec 2010, středa

8.00 hod.
Jaký je dnešní plán dne? Po snídani nás čeká lékařská mise s hledáním a ošetřením zraněného průzkumníka na neznámém místě. Odpoledne dle počasí budou možná vodní míčové hry a před večeří absolvujeme speciální test paměti a šikovnosti...

23.00 hod
Dnešek byl velmi náročný den. Ještě že každý den začíná vzpruhou v podobě pošty z domovů. K snídani dnes bylo několik druhů "mysli" a cereálií a všichni si hodně pochutnali, i když někteří na tento typ snídaně nejsou zrovna zvyklí.
Týmy dopoledne měly misi - zachraňovaly zraněného průzkumníka. Hledali ho podle mapy v neznámém terénu, po jeho nalezení ho museli ošetřit a transportovat k místu, odkud ho "vyzvedne vrtulník". Připravovaly mimo jiné improvizovaná nosítka, což každý pojal trošičku jinak (více viz fotogalerie).

 

Po poledním klidu následovalo sportovní odpoledne na hřišti - balon přece nemůže chybět - a po svačince pak následoval "sběr ztracených moudrostí" na čas a úspěšnost.
Večer šly děti spát s informací, že bude noční bojovka - ale my víme, že to byla jen "fáma" a noční hra dnes nebude. V lese je příliš teplo a děti jsou unavené, takže je necháme pořádně vyspat a odpočinout. 

Zítra bude po snídani první škrábání brambor - pro někoho úplně první v životě... a pak později dopoledne by měl proběhnout "lov na odstřelovače".

Jak se zdá, zatím jsou děti z tábora (z programu, z her, z kolektivu, z vedoucích a jejich přístupu k dětem, z jídla, z okolí tábora a tak všeobecně) docela nadšené, což nás moc těší. Velký úspěch má u dětí zavedené bodování. Je to velká motivace pro všechny - jak jednotlivce, tak družstva a čety - a každý každému přeje hodně zdaru a úspěchu. Děti se doslova "honí za frčkama" tedy za hodnostmi - velmi hrdě nosí své uniformy a psí známky. :-)
A také nás moc těší, že se Vám - rodičům, babičkám a dědečkům, známým i kamarádům - líbí náš web, že pravidelně sledujete fotografie a dění na táboře tady v kronice, že posíláte spoustu vzkazů dětem, což je velmi těší a pomáhá jim dobíjet energii, a rádi Vás budeme dále o všem informovat.


Den šestý - 15. červenec 2010, čtvrtek

16.00 hod.
Dopoledne celá základna škrábala po družstvech brambory - někteří drželi škrabku v ruce poprve v životě a bylo to poznat a byla to docela legrace. :-) Ale vše dopadlo velmi dobře a kaše z našich brambor, co byla ke karbenátkům, byla velmi dobrá a všem chutnala.

 
Po škrábání následoval velmi zdařilý hon na odstřelovače.
Po poledním klidu pak děti měly sportovní odpoledne velitele praporu - turnaj ve fotbale. Souboj byl velmi vyrovnaný a byla to dobrá zábava. Stále je hodně teplo, ale oproti předchozím dnům už je to lepší, že sluníčko tak nespaluje, takže lze provozovat více aktivit venku. 
K večeři budou knedlíky s vejci a po večeři nás čeká zajímavá věc - uklízení bunkrů a jejich příprava na naše nocování v nich. 

21.00 hod.
Po večeři se přes tábor přehnala bouřka a od té chvíle prší. Pročistil se vzduch, ochladilo se a hned se všem líp dýchá a přežívá... Jen se holt musel změnit program. Nyní již se děti ukládají k spánku a vypadá to, že se bouřka vrací. Tak doufejme, že to nikomu z našich malých velkých bunkrologů nebude ve spaní vadit...
Ale i když bouří a prší, jsem všichni ok. :-) 


Den sedmý - 16. červenec 2010, pátek

23.00 hod.
Dnešní dopoledne si užili obzvláště ti, co už se nemohou dočkat hlídkování a netradiční noci na bunkru - byli jsme si bunkříky připravovat, čistit a uklízet. 
Počasí se zase zhouplo k velkému teplu, a tak jsme po odpolední fáborkové hře opět skončili u radovánek v rybníce.


Den osmý - 17. červenec 2010, sobota

11.00 hod.
Dnes po snídani měli mladí bunkrologové brífing - volali z velitelství divize, že kolem základy jsou hlášeny nepřátelské jednotky. Úkolem každého je najít je, zjistit jejich bojovou sílu a vybavení.
Odpoledne pak je v plánu boj s pašeráky a večer bychom se všichni měli přesunout na své bunkry, kde s největší pravděpodobností dnes budeme nocovat.
Jinak děti velmi úspěšně postupují ve svých hodnostech - dnes se očekává udělení již prvních hodností seržantů.
Začalo lehce pršet, tak je dnes mnohem příjemněji než v minulých dnech.
Na víkend přijelo i několik návštěv (nešlo o žádný plánovaný návštěvní den, pouze někteří rodiče využili volna k výletu za svými dětmi), které jsou dle možností zapojovány i do programu dětí - pro odpolední program to vypadá na pěkné stádečko pašeráků. :-)

16.00 hod.
Dopolední průzkumná bojovka byla bohužel v závěru přerušena lijavcem, ale stihlo se toho dost natolik, aby opět šlo bodovat a vyhodnocovat...
K obědu jsme dnes měli kuřecí plátek s rýží a se sýrem.
Po poledním klidu jsme si ještě dočišťovali své bunkříky (jsou v těsné blízkosti tábora, takže bez problému v dosahu). 
Z důvodu nejistého počasí (honí se mraky a vypadá to, že by mohlo začít bouřit a zase pršet) jsme přesunuli hon na pašeráky a nahradili ho nácvikem "ponorkového boje" pro případ výsadku na moři či rybníce. :-) Jde o hru, kdy pouze jeden z družstva vidí, ale zase nesmí mluvit a tak naviguje své družstvo - ponorku. Ponorka vždy vyšle torpédo (jednoho z družstva), které má (poslepu) trefit nepřátelskou ponorku. Je to hlavně velká legrace. :-)

 
K svačině bude za chvíli pudinkový pohár a po něm záleží na počasí - buď se půjdeme svlažit do rybníka anebo budeme cvičit pozornost a paměť speciální "kartičkovou" hrou označovanou "Země, město".

18.15 hod.
Tak jsme tu právě měli kroupy a blesky, bouřku a průtrž mračen... Ale přes tu slotu je vše v pořádku a všichni jsme ok. Hráli jsme mimo jiné na rybičky a rybáře a na trifidy.

22.30 hod.
K večeři byly vynikající langoše. Bohužel stále leje jako z konve, a tak se muselo nocování na bunkrech odložit. Večer tak došlo na kartičkovou hru, která se dá hrát za každého počasí.
Zítra budeme na základě rozkazu z velitelství přerušovat zásobovací trasy kartáginských základen, které jsme dnes objevili. Pak bude následovat nácvik bojového poplachu a nástup na opuštění základny - doufáme, že se nám umoudří počasí a na bunkrech, nebo lépe řečeno v bunkrech budeme moci spát zítra. 


Den devátý - 18. červenec 2010, neděle

11.00 hod.
Nabízí se slova klasika, ale raději poslušnu - prší a prší... :-) A tak jsme přizpůsobili program a vyrazili na lehčí výšlap po linii. Po cestě objevujeme a zkoumáme všechny bunkříky - řopíky, sledujeme, jaké jsou mezi nimi rozdíly a užíváme si příjemného chládku a vlhkého vzdoušku...

15:30 hod. 
Přestalo pršet. Dopoledne jsme se prošli po opevňovací linii směrem na Slavonice a došli jsme až na cestu mezi Starým Městem a Stalkovem. Tam jsme se podívali na první exemplář bunkru vz 36 C se třemi střílnami.
Pak jsme se vratili přes les a kolem potoka a rybníků zpět na základnu na oběd (byly francouzské brambory a vynikající slepičí polívka). Cestou jsme překonávali dva večerními dešti rozvodněné potoky a děti to zvládly naprosto bez namočení - jsou všechny velmi šikovné.
Po obědě následoval polední klid na chatkách. V tu dobu už zase lilo jako z konve.
Teď máme sváču - pudingový pohár - a pak budeme chvíli na společenské místnosti hrát hry. Poté půjdeme do lesa na dříví na večerní táborák, na kterém budeme opékat buřty (snad bude dřevo jakžtakž suché a nebude zase pršet...).
Náš plán přespání v bunkrech se nám opět zkomplikoval díky počasí - noční deště zatopily jeden z vybraných bunkrů na výšku 1 cm. Vyčkáme, jestli se již počasí umoudří a hned poté už se děti dočkají.
V úterý pravděpodobně pojedeme na výlet do města - úzkorozchodkou do Jindřichova Hradce a zpět pak buď busem nebo zase vláčkem, ale to se ještě uvidí.

20.30 hod.
Takže dříví se našlo dost a ohýnek byl bez problémů. Děti si pochutnaly na opečených buřtících, párečcích a dokonce na pečených "maršmelounech". Teď ještě děti hrají nějaké oblíbené hry jako rybičky a želvičky a pak již půjdou na kutě.

 
 


Den desátý - 19. červenec 2010, pondělí

15.20 hod.
Dnes ráno proběhla zpravodajská výprava. Jedna četa měla za úkol zjistit ve Starém Městě pod Landštejnem odpovědi na 10 otázek (např. jak se jmenuje starosta nebo vedoucí obchodu nebo potok co jím protéká, stáří kostela a podobně), druhá četa měla nenápadně zjistit otázky, které první četa pokládala a nahlásit je vedení základny... Úkoly byly výtečně splněny a děti velmi nápaditě řešily, jak a kde hledat odpovědi, ale i kde zjišťovat, na co se ti před nimi ptali. Bylo to pro všechny velmi zábavné. :-)
K obědu byl smažený sýr a hranolky. O poledním klidu se připravovala odpolední bojová hra, spočívající v tom, že zpravodajci polapili nepřátelského špiona - ten získával informace o naší základně a o tom co máme za úkol, ale odmítá vypovídat a tudíž nevíme, co zjistil. Naštěstí se u něj našla šifra, a tu právě teď jednotlivá družstva luští... 

 
 

Po vyluštění šifry budou družstva samostatně hledat, kde špion zanechal to, co o nás zjistil. Nafasovali svačinu a ještě něco na zub a právě budou vyrážet do terénu hledat zprávy...
Počasí se zlepšilo, již se zase ukazuje sluníčko a je docela teplo.
K večeři budeme mít mrkvičku s masem a bramborem.
Zítra pojedeme na avizovaný celodenní výlet do Jindřichova Hradce a to tak, že pojedeme tam úzkorozchodkou a zpátky autobusem. Děti budou mít sebou oběd (řízek s chlebem). Navštívíme také muzeum na místním zámku, které vede expozice o opevněních a druhé válce.

Přehled hodností, o které naši mladí bunkrologové bojují:

  

Aktuální seznam dosažených hodností (od nejnižší):

 
Desátníci: Lukáš Bayer, Michal Čížek, Filip Háněl
 
Četaři: Martin Mikeš, Jan Němeček, Daniel Štědroň
 
Rotný: Ondřej Nedbal
 
Rotmistr: Mirek Jílek, Martin Svoboda
 
Nadrotmistr: Adam Furdanič, Háňa Karlachová, Karel Němeček, Kuba Šádek
 
Seržanti: Kristián Florek, Vojta Jirsa
 
 

 

Pozn.:
Tyto hodnosti jsou bez dnešního bodování, kdy se jistě mnozí opět posunou kupředu či výše. Budeme Vás samozřejmě informovat.

20.20 hod.
Odpolední hra dopadla dobře - jen jsme bohužel zjistili, že nám ten kartaginský špion dal schválně špatné informace a tak jsme nenašli, co jsme hledali - ukradené dokumenty. Proto se bude opakovat výslech špiona, ale vezmeme jej k tomu na velitelství divize až do Jindřichova Hradce - zítra...


Den jedenáctý - 20. červenec 2010, úterý

9.10 hod.
Tak už právě čekáme na zastávce Hůrky na vláček - unikátní úzkokolejku - více informací o téhle místní specialitě ZDE.

10.30 hod.
Tak už jsme po pěkné projížďce v Jindřichově Hradci. Měli jsme dokonce svůj vlastní vagón. Teď jdeme na náměstí, kde dostaneme chvíli rozchod, abychom se mohli porozhlídnout po městě a po obchodech. Pak nás čeká muzeum a cesta autobusem zpátky na základnu.

14.00 hod.
Tak už jsme byli v muzeu opevnění - roku 1938, ostatní zámecké expozice jsme si nechali ujít pro příliš vysoké vstupné. Raději jsme peníze nainvestovali do "Akce CIHLA" (celostátní sbírka na podporu lidí s mentálním postižením) - každá četa namalovala jednu (večer přidáme fotečky).
Teď už se přesunujeme na autobus a pošupajdíme zpátky na tábor.

22.00 hod.
Přinášíme ještě pár doplňujících informací k dnešnímu dni tak, jak je podal náš "generál" Tatíček:

V 9.10 hodin nám jel ze stanice Hůrky starodávný vojenský expres směr město, kde sídlí velitelství naší divize - Jindřichův Hradec. Cesta probíhala celkem dobře - sledováním krásných lesů a luk našeho pohraničí, které se může stát svědkem bojů, pokud svůj úkol nesplníme dobře.

 

Však jsme se na to zdárné plnění hned ve vlaku posilnili řízky, co měly být až k obědu - jeden to začal a pak se to lavinovitě rozšířilo, že jsme snědli polovinu našich zásob. :-) Ve městě byl stanoven rozchod na volný průzkum města. Den utíkal v pohodě. Průzkum města byl velmi podrobný a lákadel bylo tolik, že některým už došly finanční rezervy...
Okolo jedné hodiny jsme se odebrali na hrad a hlavně do hradní brány, kde je výstava o Armádě ČSR v roce 1938 včetně instalované výzbroje a výstroje tehdejší armády a velkého modelu bunkru vzor 37 A. Výstava byla velmi dobrá, protože zbraně, výstroj a ostatní věci každodenní potřeby vojáků z roku 38 byly téměř na dosah a tedy k velmi dobrému a poučnému prohlédnutí. 
Při návratu z výstavy jsme se zastavili u stánku Akce cihla a každá četa vymalovala a vzkazy popsala jednu velkou cihlu pro výstavbu domů pro postižené. Každý z nás za to dostal slušivou čepičku. :-)


Po této činnosti jsme se pomalu přesunuli na Velké náměstí, kde jsme si ještě dali malý rozchod - a většina nás zamířila k místnímu armyshopu. :-) Pak již jsme se autobusem přesunuli zpět na základnu, kde na nás čekala odměna v podobě melounu k svačině a obloženého talíře k večeři.

Po večeři nečekaně proběhlo bodování ubikací (o ou, to to dopadlo...) a děti pak měly sportovní večer a také sprchování.
V tuto chvíli již po náročném dni všichni spí.
Na zítřek je v plánu hon na špiona, snad to počasí dovolí. Budeme hledat ztracené materiály. Meteorologové slibují horko, tak bychom se odpoledne zase věnovali vodním sportům. A když ne vodním, tak pozemním. A bonbónek na závěr - když nám bude počasí nakloněno, zítra bychom konečně mohli přespat na bunkru.


Den dvanáctý - 21. červenec 2010, středa

22.45 hod.
Dnes jsme se vám neozvali dříve, jelikož se náš webmaster přesunoval za námi na základnu. A malým kouzlem se zde proměnil na armádního generála s pěti hvězdičkami, kterýžto přijel na inspekci.  
Dopoledne jsme znovu bojovali o špionovy dokumenty. Průzkumná hlídka pod vedením plukovníka Kulhavce dokumenty nenápadně od špiona vypůjčila, aby je pak po okopírování zase nenápadně vrátila. Nejtěžší role toho, kdo se přiblíží nejvíc a dokumenty "ukradne", připadla kapitánu Petru Eliášovi - výraz v jeho očích hovoří za vše. :-)

 

A my jsme díky tomu šli jsme po stopách mapy kartaginského špiona a hledali špionem ukradené dokumenty. Po menších peripetiích vše dobře dopadlo a vše bylo nalezeno.
Odpoledne jsme byli u vody a pak po večeři (lívancích) jsme hráli fotbal.
V tuto chvíli četa B již spí na chatkách a četa A si užívá netradičního nocování na bunkru - konečně!


Den třináctý - 22. červenec 2010, čtvrtek

13.25 hod.
Dnešní dopoledne jsme si zahráli speciální hru, které se obecněji říká Safari, ale my jsme ji dostylovali našim podmínkám. Kdo zná princip Safari, ví, že po lese jsou poschovávána "zvířata", která mají u sebe kartičky se svým vyobrazením. Kdo takové zvíře najde a chytí, dostane kartičku, za kterou pak dostane body. Tolik bodů, jak je dané zvíře aktuálně vzácné... V naší variantě nešlo o zvířata, ale o poschovávané a patřičně zamaskované důstojníky, kteří předávali kartičky s výstrojí či výzbrojí - šlo například o nůž, kulomet, uniformu, náboje... Pěkně jsme se proběhli po lese. Mimo les už se zase udělalo pěkné vedro.
Celkovým vítězem se stal Vojta Jirsa s celkovým počtem 67 bodů. Na druhém místě se umístil Kristián Florek se 37 body a na třetím Jan Němeček se 35 body. 
Po poledním klidu půjdeme k vodě. Jen co naše žaludky zpracují knedlíky s omáčkou a masem, co byly k obědu... 

22.30 hod.
U vody bylo jako vždy bezvadně - jak to vypadá podle předpovědí, nejspíš jsme se koupali v rybníce naposledy...
K večeři byly boloňské špagety. Po večerním nástupu jsme si zahráli vybíjenou a poté se četa B odebrala k svému nocování na bunkru.
Zážitky čety A z noci na bunkru jsme si vyslechli na nástupu - povětšině se ozývalo hodnocení "výborné, skvělé", jen někteří by nejraději vyhnali stálé místní obyvatele - pavouky. Četa B si vylepšila nocování tím, že zavedla noční hlídky u bunkru. 

 


Den čtrnáctý - 23. červenec 2010, pátek

21.45 hod.
Tak jsme dnes zdárně, ve zdraví a suchu absolvovali velký celodenní výlet do Slavonic po opevňovací linii. Po cestě jsme prozkoumávali všechny malé bunkry - řopíky, které jsme našli. Vždycky jsme si říkali jejich typologii, zvláštnosti, rozdíly. Děti je s nadšením hledaly a předháněly se v tom, kdo uhádne, o jaký typ řopíku jde.
Poblíž Slavonic jsme navštívili Muzeum opevnění z roku 1938, ve kterém si děti prohlédly restaurovaný řopík včetně dobové výzbroje i výstroje.
Za předvedené výkony nejen při poznávání bunkrů, ale i celkově za celé putování budou uděleny opět body. Vrátili jsme se jinou cestou - druhou linií řopíků - a to přesně na posunutou večeři - pizzu. Těsně po našem návratu začalo pěkně pršet a trochu i bouřit. Teď už všichni spíme, protože to byl vskutku náročný den. Stále prší, krásně se vyčistil vzduch a bude se pěkně spát...

  


Den patnáctý - 24. červenec 2010, sobota

11.00 hod.
Noc nám pěkně propršela a pršolí setrvale stále. Po těch vedrech je to vlastně příjemná změna. Právě všichni sedíme v jídelně a po skupinkách hrajeme různé hry - od kartičkové "Město, moře", přes karty - žolíky až po turnaj v piškvorkách. Za hodinku nás čeká oběd - nudle s mákem. Odpoledne věnujeme kompletní očistě - bude velké sprchování a pak podle počasí nesjpíše budeme podle našeho bunkrologického zpěvníčku (za který děkujeme kapitánovi Čížkové) zpívat a hrát na kytaru hrát ve společenské místnosti. Večer bude velký závěrečný raut spojený s celkovým vyhodnocením a udílením cen.

Ovšem nyní jedna nemilá zpráva - u dvou hochů se prokázalo, že se včera dopustili obzvláště hrubého chování k přírodě. Po poradě všech bude rozhodnuto o jejich trestu. Být to před týdnem, nejspíš by jeli štandopéde domů... Jakmile se v této věci rozhodne, budeme vás informovat blíže. Bohužel u mladých delikventů nelze zveřejňovat jména (i když by si veřejnou ostudu zasloužili), takže vám tato nesdělíme, ale jejich rodiče budou samozřejmě informováni.

0.00 hod.
Takže nakonec jsme odpoledne zápasili o poslední body ve společenských hrách, aby před večeří mohlo proběhnout závěrečné vyhodnocení. Zítra vám přineseme kompletní výsledky.

 

Co se týče onoho problému s provinivšími se chlapci, tito byli degradování na vojáky a byly jim odejmuty všechny body.
Po večeři jsme si zazpívali s kytarou a nyní již si všichni užíváme poslední bunkrologickou noc... Spíme. 

A zde celkové výsledky celotáborové hry:

Místo Jméno Body
1. Vojta Jirsa 493
2. Kuba Šádek 454
3. Adam Furdanič 449
4. Háňa Karlachová 437
5. Kristián Florek 436
6. Karel Němeček 395
7. Mirek Jílek 377
8. Martin Svoboda 353
9. Honza Němeček 315
10. Míša Čížek 294
11. Ondra Nedbal 276
12. Dan Štědroň 273
13. Martin Mikeš 269
14. Filip Háněl 45
15. Lukáš Bayer 17

Hodnocení po družstvech:
Na 1. místě se umístilo družstvo ve složení Adam - Vojta - Honza - Karel s celkovým počtem bodů 1652. 

Hodnocení čet:
Vítěznou četou se stala četa A se ziskem 2637 bodů.


Den šestnáctý - 25. červenec 2010, neděle

13.00 hod.
Tak jsme dnešní dopoledne věnovali už jen balení a úklidu ubikací a nyní již si postupně pro děti jezdí rodiče.
A co dodat na závěr?
Podle toho, co říkají děti i rodiče to vypadá, že to všecko bylo fajn. A že jestli příští rok proběhne Bunkrologický tábor 2011, mnozí nebudou chybět.
Děkujeme všem dětem, rodičům, personálu Cyklocampu, kuchařkám, vedoucím i instruktorům a budeme se těšit - na shledanou...
 


 

 

 

 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

 

ts