KRONIKA Bunkráku 2020

Den první - 4. července 2020, sobota
Den druhý - 5. července 2020, neděle
Den třetí - 6. července 2020, pondělí
Den čtvrtý - 7. července 2020, úterý
Den pátý - 8. července 2020, středa
Den šestý - 9. července 2020, čtvrtek
Den sedmý - 10. července 2020, pátek
Den osmý - 11. července 2020, sobota
Den devátý - 12. července 2020, neděle
Den desátý - 13. července 2020, pondělí
Den jedenáctý - 14. července 2020, úterý
Den dvanáctý - 15. července 2020, středa
Den třináctý - 16. července 2020, čtvrtek
Den čtrnáctý - 17. července 2020, pátek

 

Den první - 4. července 2020, sobota

Dnešního dne ve 13.00 byl oficiálně zahájen tábor Bunkrák 2020 s názvem "Falklandy 1982". Vojáci se seznámili s organizací a vybavením kasáren, povečeřeli oblíbené boloňské špagety a po večerním nástupu se vydali na obhlídku okolí a základní školení na záložní stanoviště. Přenocovat se všichni vrátili na základnu.

Den druhý - 5. července 2020, neděle

Velení britských jednotek na Falklandech obdželo informaci o chystané invazi argentinské armády. Velitel nařídil kontrolu zbraní a připravenosti a prohlídku techniky.

Po poledni se vylodila argentinská invazní vojska a britské jednotky hrdinně odolávaly obrovské přesile. Munice docházela, přibývalo raněných a tak velitel po konzultaci s Londýnem kapituloval, aby zachránil životy britských vojáků a civilistů. Na ostrovech ještě zůstávala ohniska odporu, například v okolí sídla guvernéra. Obránci očekávají pomoc britské armády.

Den třetí - 6. července 2020, pondělí

Zbylí obránci Falkland se stáhli do okolí guvernérova sídla, zaujali kruhovou obranu a očekávali vojenskou pomoc z Velké Británie při evakuaci své a guvernéra ostrovů Falklandy. Tato pomoc nepřišla a vojáci i guvernér byli zajati.

V odpoledních a večerních hodinách probíhal teoretický a praktický výcvik ve zdravovědě. Získané teoretické znalosti pomohly zachránit život dvěma sestřeleným britským pilotům a přispěly k jejich zdárnému transportu na základnu.

Den čtvrtý - 7. července 2020, úterý

Dnešek byl zahájen hudební rozcvičkou celého praporu. Při ranním nástupu byly oslaveny narozeniny jednoho z přítomných vojáků.

Dopoledne probíhal výcvik v orientaci, maskování a přežití. Všichni úspěšně absolvovali.

Odpoledne se argentinští vojáci snažili zajmout vysazené příslušníky jednotek SAS a získat od nich důležité informace o chystaných krocích britské armády. Argentinci moc úspěšní nebyli. V večerních hodinách bude probíhat osobní volno a příprava na zítřejší výpravu.

Den pátý - 8. července 2020, středa

Velké putování s přespáním venku započalo snídaní, po které roty vyrazily na cestu. Putovaly po turistických stezkách okolo objektů lehkého opevnění přes starou zemskou hranici až k zaniklé vsi Pfaffenschlag, kde proběhla odborná historická přednáška našeho archeloga a byl uvařen oběd.

Večer roty postavily přístřešky uvařily večeři a připravily se na přespání.

Den šestý - 9. července 2020, čtvrtek

Po deštivé noci, kterou roty přečkaly v pohodě, byla uvařena sladká snídaně, roty uklidily svá tábořiště a zahájily pomalý přesun zpět na základnu s jednou přestávkou k uvaření oběda. Nyní probíhá osobní volno.

Den sedmý - 10. července 2020, pátek

Očekávané velmi horké počasí změnilo ráz bitev z kuličkových na balónkové (plné vody). Dopoledne proběhla ve stínu lesa příprava podvečerního bojiště. Odpoledne zuřily velké vodní bitvy "všichni proti všem" a "všichni proti vedoucím". Po očekávaném ochlazení proběhl intenzivní bojový střet, který skončil nerozhodně. Noční přívalové deště přinesly příjemné ochlazení, ale nás nijak neohrozily.

Den osmý - 11. července 2020, sobota

Sobotní den byl plný silných dešťových peháněk a tak bylo nutné zvolit tzv. "mokrou variantu". Dopoledne bylo věnováno úklidu ubikací a očistě těla, v odpoledních hodinách byly bojové akce nahrazeny akcemi vědomostními, ve kterých excelovala rota A. Večerní program byl věnován výcviku ve specializacích a osobnímu volnu.

Den devátý - 12. července 2020, neděle

Celý den byl ve znamení získání nepřátelských postavení na vrcholech Two Sisters. V brzkém ránu vyrazili desátnící a četaři na přípravu herního území. Dopoledním úkolem rot bylo prozkoumat postavení nepřítele a na základě získaných informací vyhotovit z přírodních materiálů plastickou mapu nepřátelských pozic. Odpoledne již na základě získaných informací vyrazily bojové jednotky na nepřátelská postavení. Boje byly tvrdé a nelítostné.

Den desátý - 13. července 2020, pondělí

Aktuální dění při osvobozování Falkland probíhá okolo hřebene Mount Tumbledown. Vybrané jednotky anglické armády postupně útočily na další postavení argentinských vojsk a přibližují se k Port Stanley. Po budíčku jednotky nafasovaly snídani, vybavení, munici a zbraně a vyrazily do výchozího postavení. Zde byl vydán oběd a projednány plány útoku. Operace byla úspěšná a pozice nepřítele byly obsazeny. Při odpočinku po akci si mohli bojovníci detailně prohlédnout i vyzkoušet dvě airsoftové ikonické americké zbraně 60 a 50 a to včetně originálního nočního vidění z roku 1969.

Den jedenáctý - 14. července 2020, úterý

Situace na bojišti vypadala následovně. Dopoledne si jednotka zvyšovala svou fyzickou zdatnost fotbalovým turnajem, který po přerušení vyvrcholil večerním penaltovým rozstřelem, ve kterém zvítězila rota D. Před vlastní bojovou akcí byla zvyšována odborná připravenost jednotky pomocí specializačních kurzů. Po prověření vědomostí a kontrole materiálu vyrazila jednotka dobýt polní letiště Goose Green. Letiště bylo získáno a nepřítel odříznut od dodávek zásob.

Den dvanáctý - 15. července 2020, středa

Dobývání další argentinské pozice na Wireless Ridge bylo obtížnější, než se zprvu zdálo. Naštěstí ranní instruktážní film pojednávající o bojových akcích za druhé světové války v Pacifiku namotivoval bojovníky k silnému vzedmutí bojové morálky a k překonání obtíží při útoku. Jednotka provedla skvělý taktický manévr a získala důležitý bod v argentinské obraně.

Den třináctý - 16. července 2020, čtvrtek

O závěrečných bojích o hlavní město Falkland se dalo předpokládát, že budou náročné a stát spoustu sil a materiálu. Britská armáda toto nepodcenila a celé dopoledne věnovala přípravám a závěrečným specializacím. Po dobrém obědě následoval odpočinek a příprava zbraní a materiálu. Všechny tyto přípravy se vyplatily, neboť britská armáda v závěrečné zteči porazila hlavní uskupení argentinských vojsk, reprezentované vedoucími, a osvobodila Falklandy. Boj je dobojován, zítra se bude vše připravovat k balení a odjezdu, ale hlavně k oslavám slavného vítězství.

Den čtrnáctý - 17. července 2020, pátek

Dnešní nevlídné počasí nám ztížilo přípravu táborového ohně, ale my jsme nad ním zvítězili. Letošní večerní překvapení byla grilovaná krkovice podávaná přímo z grilu všem účastníkům (byly i přídavky). Za chvilku začne závěrečný táborový oheň, na kterém bude nejen vyhodnocený celý tábor, ale vybraní účastníci obdrží knihu Pavla Stehlíka "Do temnoty" s jeho vlastnoručním podpisem. Zítra nás čeka balení, úklid a odjezd.

 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

 

ts