Zveme Vás na zahájení sezóny do Vojenského technického muzea v Lešanech

16.5.2012

Již tuto sobotu 19.5. se otevírají Lešany a budou u toho samé vejtřasky.

Brány areálu Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou se otevřou v sobotu 19. května v 9.30 - samozřejmě jako vždy zdarma. Otevírací den se jmenuje „60 let s Pragou V3S“ a představí se na něm nejen legendární nákladní vozy.

Zatímco návštěvníci mohou do lešanského areálu proudit již od 9.30 ráno, hlavní program začíná o hodinu později, v 10.30. Jeho název „60 let s Pragou V3S“ naznačuje mnohé. Půjde o připomenutí šedesáti let od doby, kdy vyjel první prototyp vozu, jenž se posléze stal československou automobilovou legendou.


Praga V3S byla od padesátých let nejdůležitějším československým nákladním automobilem ve sféře vojenské i civilní. Svou pozici vyklidila až po roce 1989, kdy se rozvinul volný trh a do Česka se začaly dovážet zahraniční vozy. I proto je Praga V3S do určité míry i symbolem socialistické automobilové výroby ve sféře užitkových vozů. Svou výjimečnou roli potvrzovala nejen desítkami nejrůznějších verzí, ale třeba i tím, že sehrála jednu z hlavních úloh ve slavném filmu Vesničko má středisková z roku 1985.

Jaké „vejtřasky“ se na otevíracím lešanském dni představí? Vojenský historický ústav Praha má ve svých sbírkách na padesát těchto vozů, k vidění budou mnohé z nich. Pochopitelně se představí klasická vojenská V3S ve variantě s valníkem, nebude chybět ani často užívaná verze s jeřábem. Diváci uvidí i „holý“ vůz, tedy pouze šasi. Vedle toho se představí civilní verze Praga S5T. Často bývala k vidění i vejtřaska ve variantě fekální vůz – i ta bude v Lešanech. Divácky určitě nejatraktivnější by mohla být vojenská bojová varianta s 30mm protiletadlovým dvojkanónem vz. 23/59.
Všechny tyto vozy by měly při ukázkách vjet do lešanské arény. Ve zdejším terénu budou moci potvrdit fakt, že Praga V3S projede opravdu všude. K dalším představovaným variantám bude patřit tanková dílna, polní mechanická prádelna i s vlekem, tiskárna, vysokozdvižná plošina. Bude k vidění i spojovací vůz nebo vůz se světlometem.
Mezi unikátní muzejní kusy patří ovšem i ty automobily, které měly Pragu V3S nahradit. Už v půlce 60. let se začalo s přípravou nového modelu nákladního vozu, vznikl prototyp Avia S-430. Právě ten je ve sbírkách VHÚ a i on projede arénou. K vidění bude také slovenský vůz Děvín, rovněž z doby socialismu. A představí se také vůz ROSS R 210-12, který se začal vyvíjet počátkem 90. let. Žádný z těchto vozů však vejtřasku nenahradil. To se podařilo až v novém tisíciletí Tatře 810, která bude také k vidění. A pokud jde o značku Tatra, tak v aréně se představí i historický vůz Tatra 128, který se začal vyrábět ještě o pár let dříve než Praga V3S a rovněž patří mezi známé nákladní vozy čs. výroby.

Vedle historických vozů pak do lešanské arény vjedou i současní reprezentanti vojenské techniky. Jde například o obrněný transportér Pandur nebo o vozidlo Land Rover Defender Kajman, které je určeno k plnění bojových a speciálních úkolů. Dynamickou ukázkou se zde bude prezentovat 4. brigáda rychlého nasazení.

Lešanské muzeum připravilo na otevírací den ještě další novinky. Představí se nově zrenovovaný německý válečný radar Würzburg-Riese, jehož anténa má průměr přes sedm metrů; radar je umístěn hned za vchodem do areálu, poblíž tzv. růžového tanku. A (staro)novou podobu získal i předválečný bunkr, resp. lehké opevnění vz. 36, které se představí v dobové kamufláži.

Pokud se nedostanete v sobotu, VTM Lešany bude od soboty 19. května otevřeno vždy o víkendech od 9.30 do 17.30, během července a srpna je otevřeno každý den kromě pondělí. Vstup je zdarma nejen na otevírací den, ale i po celou sezónu.

Srdečně Vás zveme a třeba se tam potkáme. :-)
 

 

Zdroje informací a foto:

www.vhu.cz

www.starenakladaky.websnadno.cz (foto)


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

 

ts