Hledáme pevnostní svítidla

13.3.2011

Milí přátelé historie, máme pro Vás zajímavý tip na zpestření Vašich běžných dní, víkendů, procházek a výletů.

Obrátili se na nás naši kamarádi z Klubu vojenské historie Kralka, kteří spravují pěchotní srub KS-5 "U potoka" a provozují v něm muzeum. Vyhlásili pátrání po předválečných svítidlech do opevnění.

Neviděli jste někde něco takového?

Není mnoho součástí vnitřní výbavy pevnostních objektů, které byly před válkou vyrobeny v několikatisícových sériích a přesto se do dnešní doby dochovalo pouze několik málo kusů. Jednou z takových částí je svítidlo používané pro osvětlení vnitřních prostor pěchotních srubů i tvrzí.

Tento výrobek plzeňské firmy J. K. Rudolf o vnějších rozměrech 163 x 93 mm byl vyroben z litiny s žárovkou chráněnou krycí mřížkou a sklem. Toto světlo lze shlédnout na všech zámých dobových fotkách a ve všech modifikacích uchycení: na plechové úchytce na zdi, na krátkém, středním i dlouhém raménku.

Přesný počet vyrobených kusů není známý, ale vzhledem k počtu potřebných svítidel pro postavené objekty TO (např. jen pro K-S 5 bylo nutné zajistit 33 kusů) lze předpokládat masovou výrobu. V současné době jsou však známy dochované pouze 4 kusy.

Možná, že takové svítidlo máte někde ve staré garáži, na dílně, a ani o tom nevíte. Mohli byste ho potkat někde ve starém domě či továrně. No není to zajímavá výzva? Nezkusíte zapátrat? 
Pokud byste někde takovéhle svítidlo objevili, prosíme, vyfoťte jej a ozvěte se nám nebo přímo historikům z KS-5 (http://www.ks5.cz/informace/kontakty).

Celý článek s výzvou najdete na http://www.ks5.cz/informace/najde-se-jeste-predvalecne-svetlo-do-opevneni.

Děkujeme a přejeme Vám úspěšné pátrání. :-) 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

 

ts