Mikulášský výlet

5.12.2010

Mikulášský výletV polární sobotu 4. prosince 2010 za neskutečného mrazu -16 stupňů proběhl již tradiční Mikulášský výlet s netradičním cílem...

 
I když byla tak strašná zima, účast byla nad očekávání velká - celkem byste napočítali 11 dětí a 13 dospěláků.
Tentokrát jsme dopředu neprozradili, jaký bude cíl výpravy...
 
Z vlaku celá naše skupina vystoupila v Nových Ouholicích. Původně jsme měli jít po zelené turistické značce - lesem, ovšem protože všude ležely závěje sněhu, tak jsme museli zvolit cestu po silnici.
Po třech kilometrech šlapání jsme byli u hlavního cíle výletu. Byli jsme v obci Sazená a to u nějakého malého žlutého domečku, kde byli lidé oblečení do nějakých starých uniforem, venku tam byla kamínka, na kterých se vařil čaj, bylo tam cukroví a mlsotky, které nám hned místní nabízeli.
 
 
 
Pak jsme pochopili, co to je za domeček. Poznáte to také?
 
 

Jeden z uniformovaných pánů (nějaký dřívější celník to byl) se nás ujal a domečkem - velmi dobře zamaskovaným řopíkem nás provedl. Jde o jeden z mála řopíků, které se zachovaly na tzv. Pražské čáře - linii předválečného opevnění Prahy. Milovníci historie v něm zřídili muzeum, které je v návštěvní dny přístupné veřejnosti. Kvůli nám přizpůsobili termínově svoji letos poslední velkou akci - Předvánoční setkání s armádou - a byli jsme jejich hosty. Více si můžete počíst na www.ropiksazena.cz.
 
 
 

U domečku se také objevil maličký andílek a také pěkně divoký maličký čert. Mikuláš ovšem někde asi zamrznul. Naštěstí ti jeho dva pomocníci přinesli balíčky pro děti za něj.
 
 
 

Tak jsme si prohlídli muzeum, někteří se vyfotili s dobově uniformovanými pány a pak honem honem do tepla - do nejbližší hospody v Nové Vsi. Tam jsme se pěkně ohřáli, abychom pak v pohodě počkali na vlak zpět do Prahy, který měl díky těm hrozným mrazům 25 minut zpoždění.
 

Všichni, kdo se zúčastnili, si zaslouží veliký obdiv. Že to zvládli, že se jim to líbilo a že se dobře pobavili, i když na ně podzim (ještě ani není zima!) seslal takový mráz.
 
 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

 

ts