Srdečně zveme do Lešan na zahájení sezóny

20.5.2014

Kdy? V sobotu 24.5.2014

Lešanské muzem již brzy otevře a připomene 15 let od vstupu Česka do NATO

Vojenské technické muzeum Lešany vstoupí do své již 19. muzejní sezóny v sobotu 24. května. Otevírací den, při kterém se v lešanské aréně představí těžká vojenská technika, se ponese ve znamení 15. výročí vstupu České republiky do NATO.

 

V roce 1999 se Česká republika stala plnoprávným členem Severoatlantické aliance. Tento krok jí zajistil zcela jasné postavení nejen na geopolitické mapě 21. století, ale stejně tak ve vojenských strukturách západního světa. V letošním roce si připomínáme patnácté výročí této události, proto se v jejím duchu ponese i otevírací den ve Vojenském technickém muzem Lešany.

Muzejní sezónu zahajují Lešany stejně jako v minulosti otevíracím dnem s programem, při kterém se v dynamických i statických ukázkách návštěvníkům představuje především technika, která je součástí sbírek Vojenského historického ústavu Praha. I letos tomu nebude jinak – vedle ní se ovšem dostane ke slovu i technika současná, která je nyní v aktivní výzbroji Armády České republiky. Program otevíracího dne je koncipován jako srovnání techniky a vybavení AČR z doby vstupu České republiky do NATO a současné techniky.

Ke slovu tedy přijdou pozemní vojenské stroje, které ještě byly odrazem doby konce 80. let a počátku 90. let a do určité míry odrážely éru studené války. Vedle nich pak návštěvníci uvidí současné nejmodernější zbraně i výzbroj; konkrétně jde o techniku, kterou AČR využívá při svém působení v Afghánistánu a Mali.

Návštěvník tak bude moci přímo při ukázkách porovnat možnosti obrněného transportéru OT 64 SKOT v konfrontaci s kolovým obrněným transportérem Pandur. Konkurencí štábního automobil UAZ 469 (ještě sovětské provenience) budou britské vozy Land Rover Kajman. Vedle letitého univerzálního nákladního automobilu Praga V3S zase bude jezdit nová Tatra 810.

V Lešanech budou 24. května poprvé k vidění ale i tři verze vozidel Hummer, které používaly naše jednotky v Afghánistánu. Do sbírek Vojenského historického ústavu Praha kromě vozu Toyota HILUX přibyla nedávno i pancéřovaná Toyota Land Cruiser, která ještě před několika měsíci jezdila v Afghánistánu – i ta se divákům předvede.

Úplnou novinkou historického rázu pak bude mezi vystavenými exponáty sovětský tank T-34/76 s bojovým názvem Lidice. Jedná se o exemplář z druhé světové války, který byl kompletně zrestaurován ve vojenském opravárenském podniku VOP CZ v Novém Jičíně. Dale bude k vidění i zrestaurovaný prototyp lehkého nákladního automobilu Praga N530. Tento unikát si návštěvníci budou moci prohlédnout v sestavě historických autobusů, které do Lešan už tradičně zavítají s klubem RTO.

Své brány otevře Vojenské technické muzeum Lešany v sobotu 24. května v 9.30, program začíná v 10.30. Vstup je ZDARMA.

 

Na všechny se těší Tatíček, více na www.vhu.cz


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

 

ts