Den veteránů v Armádním muzeu na Žižkově

5.11.2012

Zveme Vás na další zajímavou akci s vojenskou tématikou, kterou si mohou v neděli 11.11.2012 užít jak děti, tak dospělí.

Přijďte na Den veteránů do Armádního muzea Žižkov, vystřelí dělo!

V neděli 11. listopadu si připomínáme Den veteránů a v Armádním muzeu na Žižkově bude po celý den bohatý program, při kterém se pobaví děti i dospělí.

Jedenáctého listopadu roku 1918 skončila první světová válka. Jako připomínka konce čtyřletých bojů i lidského utrpení se už od roku 1919 slaví Den válečných veteránů. Zatímco v západní Evropě a v USA je tento svátek velmi známý a jeho oslav se účastní nejvyšší státní představitelé, v České republice je připomínán až od roku 2001. Den veteránů je také spojen s květy vlčího máku - tento motiv pochází z básně kanadského lékaře, který sloužil na západní frontě, a vlčí máky se posléze staly symbolem všech, kteří válečnou vřavou v letech 1914-1918 prošli.

       

Den veteránů bude v Armádním muzeu Žižkov symbolicky zahájen 11. 11. v 11. hodin dopoledne a muzeum bude výjimečně otevřeno až do jedenácté hodiny večerní. Pro všechny je připraven bohatý program, který je koncipován jak s ohledem na dospělé návštěvníky, tak na ty dětské. Zahájení Dne veteránů v 11. hodin budou přítomni významní hosté včetně příslušníků a vedení Československé obce legionářské.
Po celý den si budou moci návštěvníci ve vestibulu muzea prohlédnout výstavu zbraní z období 1. a 2. světové války. Na schodech u vchodu do muzea a na parkovišti před muzeem se ve statických ukázkách představí historická i moderní bojová technika. Představí se i motocyklová jednotka Hradní stráže a každou celou hodinu předvede své stroje v dynamické ukázce na parkovišti.
Na nádvoří muzea bude hrát hudba Hradní stráže (vždy ve 13.00, 14.00 a 15.00), od 12.00 až do 22.00 bude každou celou hodinu začínat komentovaná prohlídka muzea s průvodcem, vždy v délce zhruba 60 minut. Celou hodinu přitom oznámí návštěvníkům kuriózní „hodiny“: výstřel z malého vojenského děla. Samozřejmě se bude střílet slepými náboji….
Pro děti bude připravena dětská střelnice, vítězové se mohou těšit na hodnotné ceny - například o lístky na představení Kdyby tisíc klarinetů Divadla Pod Palmovkou. Malí návštěvníci se také mohou připravit na soutěž v malování vlčího máku. Dospělí pak určitě ocení pohoštění: bude se servírovat pravý vojenský čaj.

Vstup na celý Den veteránů je zdarma. Těšíme se Vaši návštěvu!

Srdečně zve Tatiček :-)

Více a foto na www.vhu.cz


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

 

ts